Keraamilistest plaatidest

Soovitusi plaatide ostmisel.

Tellitav kogus- veenduge enne ostmist, et ostetavast kogusest ikka piisab, kuna järeltarnete puhul ei ole võimalik garanteerida sama värvitooni ja kaliibrit.

Plaadivaru planeerimine– arvestage oma tellimusele alati 10% kogusest juurde kuna 5% läheb kaduma plaatide lõikamise käigus, ning samuti 5% võiks jääda tagavaraks juhuks kui aastate pärast peaks mõni plaat purunema või vajavad näiteks veetorud parandamist ning osa plaate tuleb seetõttu välja lõhkuda.

Keraamiliste plaatide külmakindlus- välistingimustesse sobib ainult paigaldada külmakindlaid plaate (n. kivimass- ja klinkerplaadid). Külmakindlad plaadid on tootmisprotsessis tihedamalt pressitud ning nad imavad vähem vett, mis tagabki külmakindluse. ( PN EN ISO 105435-3)

Värvierinevused- Kaupluses eksponeeritud keraamiliste plaatide puhul on tegemist näidistega. Kuna iga partii toodetakse uuesti ja keraamika on põletatud materjal, ei ole võimalik tagada erinevate partiide täielikku identsust. Kui on juhtunud, et ostsite plaadid erinevatest partiidest (tooni ja formaadi numbrid pakendil !) on soovitav paigaldades võtta plaati kordamööda erinevatest karpidest. Nii saab ühtlasema üldmulje, ei jää järske üleminekuid.

Keraamiliste plaatide termineid

Mosaiikplaat– keraamiline mosaiik valmistatakse sarnaselt nii kahhel- kui klinkerplaatidest. Väikesed plaadid või kujundid ühendatakse klaaskiud – või pabervõrguga.

Matt või läikiv glasuur– matt glasuur on vastupidavam kui läikiv glasuur.

MOHS number– näitab materjali pinna tugevust: 1 (nõrgim= talk) kuni 100 ( tugevaim= teemant)

Märgpressplaat –niiskest massist pressitud plaat (nt klinkerplaat), mis läheb ka niiskena põletusahju. Plaat on mehaaniliselt tugev.

Kuivpressplaat- suhteliselt kuivast massist pressitud plaat (kõik enamlevinud glasuurplaadid).